Noszenie soczewek dłużej niż jest to zalecane

Noszenie soczewek

Każdy, kto ma jakąś wadę wzroku, powinien zdecydować się na noszenie okularów lub też soczewek kontaktowych, co oczywiście nie podlega żadnym wątpliwościom. Ze względów praktycznych, a także estetycznych coraz częściej stawiamy tutaj na soczewki kontaktowe. Dziś na rynku znajdziemy wiele modeli i rodzajów takich elementów optycznych, a więc każdy powinien znaleźć soczewki, które w pełni sprawdzą się w jego przypadku. Każda soczewka może być noszona przez określoną ilość czasu. Wielu jednak ten okres przedłuża, nie stosując ich zgodnie z zaleceniami. Czym to grozi i czy w ogóle można sobie na to pozwolić?

Regularne wymiany

W momencie, kiedy specjalista wręczy nam pierwsze pudełko soczewek, powinien nam wytłumaczyć, jak długo możemy je nosić i co się stanie, jeśli tego nie zrobimy. Jednak nie każdy optyk informuje o tym swojego pacjenta, gdyż sądzi, że takie informacje są dla niego znane. Pamiętaj w związku z tym, że noszenie soczewek przez dłuższy czas, aniżeli jest to w instrukcji może się wiązać z groźnymi infekcjami oka, co może doprowadzić do groźnych komplikacji. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, możemy mieć pewność, że na soczewkach z czasem pojawią się niebezpieczne osady i bakterie.

Co zrobić, aby pamiętać o terminie wymiany soczewek?

Istnieje jednak kilka porad, które mogą nam pomóc w tym, aby nie przekroczyć terminu zakładania soczewek. I tak wyjmując soczewki z opakowania warto zapisać na nim datę, kiedy taką czynność wykonaliśmy. Poza tym możemy ją także zaznaczać w kalendarzu. Nie musi to być rzecz jasna kalendarz papierowy, ale nawet ten w telefonie. Dziś każdy telefon umożliwi nam ustawianie powiadomień, a więc z pewnością także jest to dobry pomysł. W dniu wymiany zostaniemy o tym poinformowani. Jeżeli będziemy te zasady stosować, trudno będzie przekroczyć maksymalny okres noszenia danej pary soczewek.

1 Komentarz

  1. Monika

    Ja raz zapomniałam o zmianie i miałam infekcję oka. Dlatego też przestrzegam was przed tym, aby uważać tutaj, aby nie przekroczyć zalecanego terminu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *