Soczewki kontaktowe a różnice wad gałek ocznych

różnice wad w gałkach ocznych

Różnego rodzaju dolegliwości dotykające narząd wzroku są tak zróżnicowane, iż nie zawsze ich poziom jest identyczny w obu gałkach ocznych. Bardzo często (na przykład przy astygmatyzmie) różnica pomiędzy okiem prawym a lewym wynosi kilka dioptrii, a jedno z nich może być wolne od wady. Taka wada wzroku wymaga specjalistycznego leczenia, które będzie oparte na prawidłowym doborze soczewek.

Dobieramy metodę korekcji wzroku

Korekcja za pomocą okularów jest zdecydowanie utrudniona, zwłaszcza wtedy, gdy różnica wady osiąga około 3 dioptrii. W takim przypadku odpowiednie dopasowanie szkieł jest często niemożliwe. Najlepszym pomysłem jest wtedy decyzja o korekcji za pomocą soczewek kontaktowych, które dopasowywać możemy w sposób dowolny.

To właśnie ta swoboda doboru jest największą zaletą soczewek, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na ich stosowanie. Pamiętać również należy o tym, iż nowoczesne soczewki w bardzo dobrym stopniu dostosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych, co oczywiście wpływa na komfort ich noszenia. Jednymi z tego typu soczewek są FitView Monthly, przeznaczone do noszenia przez okres jednego miesiąca. Nie musimy martwić się przy tym, iż soczewki ulegną zniszczeniu, zaparują bądź wypadną podczas intensywnej aktywności fizycznej. Wszystko to sprawia, że soczewki są szczególnie polecane osobom czynnie uprawiającym sport. Dla osób aktywnych fizycznie rekomenduje się stosowanie soczewek jednodniowych.

Soczewki kontaktowe mają również jedną bardzo ważną cechę – w bardzo skuteczny sposób odżywiają nasze oczy. W jaki sposób? Wiele nowoczesnych odmian soczewek posiada dodatkowe powłoki nawilżające oczy, dzięki czemu nie są one w żaden sposób narażone na wyschnięcie, co zdarza się bardzo często podczas długotrwałej pracy przed ekranem monitora.

Niezależnie od wady wzroku

Soczewki kontaktowe cenione są również dlatego, iż pozwalają korygować wiele rodzajów wad wzroku. Spośród tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starczowzroczność,
  • zez.

Oczywiście lista ta jest dłuższa. Warto zauważyć, że soczewki bardzo często są również rozwiązaniem dużo tańszym w porównaniu do okularów. Wysokiej jakości oprawki są w wielu przypadkach bardzo kosztowne, toteż nie każdy może sobie na nie pozwolić. W przypadku soczewek podobnego problemu nie mamy, toteż nie musimy zbytnio martwić się o nasz budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *