Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Zakładanie i zdejmowanie

Wydawać by się mogło, że z założeniem czy też zdejmowaniem soczewek nikt z nas nie powinien mieć większego problemu. Z pewnością z biegiem czasu nabywamy praktyki, która nam w tym pomaga, ale początkowo nawet tak proste czynności mogą sprawiać problemy każdemu z nas. Poza tym warto dodać, że wielu ludzi noszących soczewki od długiego czasu, nie wykonuje tych czynności poprawnie. W związku z tym warto jest sobie przybliżyć kwestię zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych.

Porady specjalistów

Na początek zacznijmy od tego, że krótkiego treningu o tym, jak wykonywać takie czynności powinien udzielić nam lekarz, u którego nabyliśmy soczewki. Zajmuje to około dwudziestu minut i zawiera w sobie wszystkie niezbędne czynności. Jednak nie każdy optyk takich porad nam udziela. Jeśli także i tobie nie było dane takich porad wysłuchać, posłuż się naszym poradnikiem.

Zakładanie soczewek

Zanim przystąpimy do zakładania soczewek, powinniśmy dokładnie umyć ręce, aby wyplenić z nich wszystkie nieczystości i bakterie. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych płynów i detergentów, gdyż wystarczająca będzie tutaj woda z mydłem. Zabierając się za zakładanie soczewek, zaczynać powinniśmy zawsze od tego samego oka. Zdecydowana większość stawia tutaj na oko prawe, choć oczywiście nie jest to żadna zasada. Poza tym należy mieć świadomość tego, aby dana soczewka zawsze trafiała na to samo oko. Nawet jeżeli moc soczewek w obu oczach jest jednakowa. Soczewkę umieszcza się na opuszku palca, mając pewność, że jest wywrócona na drugą stronę. Drugą ręką przytrzymujemy górną powiekę oka, aby zapobiec mruganiu. Kiedy soczewka będzie już w dolnej części oka, skieruj wzrok w dół, aby ułożyła się one w centralnej części. Jest to niezwykle ważne i początkującym użytkownikom sprawia wiele problemów. To wszystko. Prawda, że proste?

Zdejmowanie soczewek

Jeśli nosimy soczewki jednodniowe, zdejmowanie soczewek jest bardzo proste. Nie musimy ich bowiem pielęgnować i czyścić, a tylko wyrzucamy je do kosza. Jeśli są to jednak soczewki wielokrotnego użytku, należy przygotować specjalny pojemnik na soczewki i oczywiście umyć ręce. Zdejmując ją, spoglądamy w górę i odciągamy dolną powiekę w dół. Kiedy już ją dotkniemy, przeciągamy w dół i przy pomocy kciuka delikatnie ściskając, wyjmujemy z oka. Na koniec należy umieścić ją w pojemniku. Warto zauważyć, że całe soczewki muszą być w nim zanurzone, a nie tylko ich część. To tyle. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik będzie wam pomocny.

2 Komentarzy

  1. Marek

    Zakładanie soczewek jest naprawdę proste. Ja nie miałem z tym problemu już od pierwszej wizyty w gabinecie okulisty.

  2. Julita

    Ja akurat na początku sporo się męczyłam, ale szybko się nauczyłam i dziś to już nie jest problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *