Zalety i wady soczewek i okularów

Wzrok nie zawsze jest idealny. Są osoby, które maja tak zwany „sokoli wzrok„, ale są również osoby „ślepe jak kura„. Niestety rzesza osób, które mają problemy z wzrokiem wciąż się powiększa i osoby takie muszą zadbać o swoje oczy. Aby odpowiednio skorygować wzrok lub umożliwić prawidłowe widzenie konieczne są okulary lub soczewki kontaktowe. Pojawia się więc pytanie, które z narzędzi korekcyjnych jest lepszym rozwiązaniem?

Soczewki nie są dla każdego

Pomimo tego, że soczewki kontaktowe pod wieloma względami przewyższają okulary, nie są one idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby z wadą wzroku. Nim zdecydujemy się na soczewki powinniśmy zapytać naszego okulistę, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Dodatkowo soczewki nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które z reguły są zabiegane lub roztargnione. O soczewki musimy dbać, a dotyczy to odmian, które możemy założyć więcej niż jeden raz. Soczewki wielokrotnego użytku musimy na noc wkładać do specjalnego płynu, który je odkaża. Oprócz tego osoba, która ma dwa różne szkła dla każdego oka musi uważać, aby nie założyć prawej soczewki na lewe oko i analogicznie postępować z lewą soczewką.

Okulary również mają wady

Nie oszukujmy się. Mało kto wygląda korzystnie w okularach. Z reguły zniekształcają one twarz i pogarszają naszą aparycję. Wiele osób nie jest zadowolonych z konieczności ich noszenia. Jednak niektóre osoby powinny wybrać tą formę korekcji wzroku zamiast soczewek. Okulary są zalecane przy dużych wadach wzroku, dochodzących do kilku drioptrii. Dodatkowo są lepszym rozwiązaniem jeżeli okulista zaleci nam noszenie okularów tylko do czytania. Zakładanie i ściąganie soczewek każdorazowo przy czytaniu byłoby na pewno kłopotliwe.

Jeśli konieczna jest korekcja naszego wzroku, to możemy zdecydować się na okulary lub soczewki. Obie formy mają swoje wady i zalet, warto więc spytać lekarza, które narzędzie korekcji wzroku jest w naszym przypadku najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *